Yedekleme Sistemleri

Yedekleme Sistemleri

Ak Bilgisayar Teknoloji Çözüm Noktası olarak firma ve kurumların, son gelişmiş teknolojik imkanlar dahilinde, veri depolama ve yedekleme ihtiyaçlarına çözümler üretmekteyiz.

VERİ DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ

Metin verilerinin yanında, ses ve görüntü gibi daha fazla saklama kapasitesi gerektiren verilerin de yaygınlaşma nedeni ile piyasadaki disk kapasiteleri de bu duruma paralel olarak yükselmiş durumdadır. Bu denli yoğun verilerin sağlıklı ve problemsiz bir şekilde korunabilmesi için daha esnek, akıllı ve kolay yönetilen veri depolama çözümleri gerekiyor.

Günümüzün artan ver depolama ihtiyaçlarına çözüm olarak veri saklama teknolojileri de gelişmiştir. DAS (direkt ek depolama), NAS (ağa bağlı depolama) ve SAN (depolama ağı) sistemleri ihtiyaçlara göre firmaların veri depolama sistemi olarak devreye sokulmaktadır.

Veri yedekleme ve depolama çözümleri

VERİ YEDEKLEME ÇÖZÜMLERİ

Olası donanımsal sorunlardan veya farklı nedenlerden, firmaların depolanmış verilerinde kayıplar yaşanması, ciddi bir sorundur. Hatta bu durum bazı firmaların faaliyetlerini olumsuz yönde etkilecek boyutta öneme sahiptir. Bu nedenle yedeklenmemiş veriler potansiyel bir risk faktörüdür.

Yedekleme sistemleri, yedeklenecek veri miktarı, yedekleme periyodu ve sıklığı, yedeklemenin zaman içerisinde güncellenmesi gibi faktörler göz önüne alınarark kurulur. Yedekleme sistemlerinin birden fazla yedekleme işlerini yapabiliyor olması, işletim sistemine ve kurulu yazılım/proğramlara bağlı veritabanlarının (Oracle, SQL .vs) yedeklemesi eş zamanlı olarak yapabiliyor olması gereklidir. Tüm bunların yanında geri yükleme (restore) işlemlerinde, aktif çalışmaya dayalı veri kaybının ve hataların da yaşanmıyor olması önemlidir.

Veri Kaybına Neden Olabilecek Sorunlar

Sabit diskin bozulması, yanması veya zarar görmesi .vs durumlar veri kaybı ile sonuçlanabilir. Diğer donanımların da zincirleme hatalara ve hasarlara neden olması, sabir diskin etkilenmesi de donanımsal sorunlardan kaynaklı veri kaybına neden olabilmektedir.

İşletim sistemi çökmesi, yazılımların hatalı kullanımı, virüs veya zararlı yazılımların sisteme zarar vermesi gibi durumlar yazılımsal veri kaybına neden olan sorunlardır.

Enerji kaynağının ani kesilmesinden kaynaklı voltaj değişikliği, yangın, su baskını sebebiyle işletim sistemi ve donanımların zarar görmesi, internet üzerinden gelebilecek saldırılar ve saldırganların bilgilere ulaşılması, bilgisiz kullanıcıların bilgisayar ve sisteme zarar vermesi, yetkisiz kullanıcıların sabote etmesi gibi durumlarda veri kaybı için sebep olabilirler.

Veri Kaybına Neden Olabilecek Sorunlar
Veri Depolama ve Yedekleme Kapsamında Verdiğimiz Hizmetler
  • Yerel (LAN) ve İş Ağı (WAN) merkezi yedekleme ve depolama
  • SAN/NAS mimarileri üzerine yedekleme
  • Bağımsız Sunucu (Server Free Backup) yedekleme
  • Değişken/Sentetik bazlı yedekleme
  • Harici disk bazlı yedekleme
  • Kademeli yedekleme (Disk Staging)
  • Anlık geri yükleme (Instant Recovery from Snapshots)
  • Harici disk bazlı yedekleme
  • Sistem ve ver kurtarma
  • Bilgisayar ve mobil cihazların yedeklenmesi ve senkronizasyonu
Veri yedekleme ve depolama hizmetleri

Veri yedekleme işlemlerinin, mühendislik standartlarına uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için, kurumun çalışma süreçlerine paralel bir yedekleme statejisine ve tekniğine ihtiyaç duyulur. Yedekleme işlemlerinin sorunsuz olarak yerine getirilebilmesi için, sağlıklı bir analiz yapılıp, sonrasında dikkatle planlaması yapılmalıdır. Yedekleme planının işletilmesi ve zaman içerisinde ihtiyaçlara göre iyileştirilmesi, veri kayıpları durumunda firma veya işletmelerin zararını minimize veya bertaraf edecektir.Bize Ulaşın

Teknik servis talebiniz veya bilgi almak için bize ulaşınız.